top of page

"...כל מה שאני יודעת זה שאנחנו נכנסות להרפתקה, הרפתקה בתוך הראש שלך, ושזה יהיה מסקרן ומוזר ומרגש ומאתגר, כמו שכל הרפתקה טובה צריכה להיות. ובגלל שלכל ילד יש ראש אחר - המקום תמיד נראה אחר והאווירה בו שונה..."

"ציידת המחשבות"

לכבוד:

אליזבת ממעבדת המחשבות

המחלקה למדע ממש מגניב, הטכניון

"שלום אליזבת. קוראים לי בר ויש לי בעיה. אבא שלי אומר שאין דבר כזה לצוד מחשבות אבל אני חושבת שהוא טועה. אני רוצה שתעזרי לי כי באמת יש לי הרבה מחשבות שכבר נמאס לי מהן. למשל לפני שבועיים היה לי מבחן בחשבון ונכשלתי ועכשיו אני עצובה. וגם החתול שלי מת אבל אני עוד חושבת עליו..."

 

אליזבת מקבלת מכתבים מילדים. המון מכתבים מהמון ילדים. ילדה אחת מוצפת במחשבות, ילד אחר פוחד כל הזמן, ויש גם ילד שרוצה שאמא תקבל את התחביב שלו. אמנם היא עובדת במחלקה למדע ממש מגניב בטכניון וניצה המנהלת לוחצת עליה לכתוב מאמרים מדעיים חשובים, אבל לאליזבת חשוב יותר לעזור לילדים.

 

כשהיא חמושה בשׂרעפיים, במכסחת, בתושייה וביצירתיות, ועם עזרתם של חבריה הטובים ג'רי ועפרה, ציידת המחשבות המקצועית מבקרת את הילדים בביתם, צוללת איתם לתוך ראשם ויחד הם לומדים איך להתמודד עם הטורדנים שלהם, המחשבות המציקות.

 

גם אתם מוזמנים לצלול עם אליזבת ולגלות את העולם הסודי והמסקרן של המחשבות. אולי הוא מפחיד לפעמים, אבל היא תוביל אתכם החוצה בבטחה, ובדרך גם תלמדו לעשות כביסה.

"ציידת המחשבות" | ביקורות

לכולנו יש "טורדנים" – מחשבות שמטרידות אותנו ולא נותנות לנו מנוחה. עופר כהן הצליח בכישרון רב לגייס את ציידת המחשבות למשימה של מלחמה בטורדנים שונים ומשונים.

 

בעזרת "שרעפיים", "כוונת ממספרת", "כביסת חוויות", "מכסחת", "כדורי הגיון" ועוד טכניקות יצירתיות הנשענות על הגישה ההתנהגותית - קוגניטיבית (CBT), מלמד כהן את הילדים כיצד לצלול לתוך המחשבות, הרגשות והחוויות שמפריעות להם. במסע קסום ומלא דמיון מצליחים הילדים, ביחד עם אליזבט מה"מחלקה למדע ממש מגניב", ליצור שינוי חיובי במחשבות המציקות בנושאים כמו קושי חברתי, הפחתת ערך, כעס, חרדה ועוד. 

 

זהו ספר מופלא, חכם ושנון שיכול לעזור להרבה מאוד ילדים עם "טורדנים" קטנים וגדולים כאחד.

ד"ר נעמי אפל

עו"ס, מטפלת מומחית ומדריכה ב - CBT, מנהלת מכון שיטות, מנהלת אקדמית של המגמה לטיפול הורי זוגי ומשפחתי בתל השומר, מרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת ת"א, חיברה ששה ספרים לאנשי מקצוע, הורים וילדים.

הספר "ציידת המחשבות" מאת עפר כהן מביא בצורה שובת לב את מרבית הכלים של הטיפול הקוגניטיבי - התנהגותי, תוך שילובם בספר הרפתקאות מרתק ומשעשע. כהן היטיב לשלב בין סגנון ספרי הנעורים מלאי ההרפתקה לבין תכנים מורכבים, תוך קריצה למדע ולמושגים מתחום הנוירולוגיה מחד ומאידך כתיבה פשוטה וקולחת. 

 

באמצעות שימוש במושגים עדכניים מעולם המתבגרים, כהן מזמין את הקוראת והקורא הצעירים למסע של הכרה עם עקרונות הטיפול וההתמודדות עם תכנים רגשיים והתנהגותיים המלווים ילדים ומבוגרים, כגון: דימוי עצמי, הבנת התנהגויות או עולם הרגשות והמחשבות. 

 

הספר מציע בצורה הדרגתית וחוזרת את העקרונות, תוך צעידה ממבנים פשוטים של "טורדנים" ועד למחשבות מורכבות יותר, ובכך לדעתי מסייע להפנמתם.

 

הספר בוודאי יכול להתאים למי שעובד עם מתבגרים צעירים ובוגרים יותר. בתיווך מתאים הוא יוכל להיות בשימוש גם עם ילדי בית הספר היסודי, אולם עלי לומר בכנות שגם מבוגרים יפיקו ממנו תועלת רבה עבור עצמם, ולדעתי יהנו ממנו לא פחות מבני נוער. אם ינסו לתרגל את המוצע בו - יחוו שיפור ושינוי באיכות חייהם.

 

באופן אישי, נהניתי לעקוב אחרי הרפתקאותיה והדרכותיה של אליזבת, להפנים מונחים זמינים ודרכים נהדרות וחדשות להביא את הרעיונות הללו למטופלים.

פרופ' מולי להד

פסיכולוג רפואי מדריך, פסיכולוג חינוכי

מדריך בטיפול ב - CBT, מייסד ונשיא מרכז משאבים, קריית שמונה

bottom of page