top of page
17.png

כביסת

חוויות

במשימה הקודמת למדתם איך לזהות טורדנים, ואפילו עשיתם זאת כמה פעמים כדי להיהפך ממש מקצועיים בזה. אבל האמת היא שטורדנים הם לא הדברים היחידים שמסתובבים לנו בראש ובגוף, והיום אני אלמד אתכם איך להפריד בין כל החוויות השונות שלכם,
תהליך שאני קוראת לו "כביסת חוויות".
כביסת חוויות היא השלב הראשוני בציד, ונעשית במקביל לזיהוי הטורדן. באמצעות הכביסה ניתן לגלות את הטורדנים, הרגשות והתחושות שתוקפים אותנו (התהליך שבו טורדנים, רגשות ותחושות תוקפים ביחד נקרא "מתקפה משולבת", ראו בטורדנופדיה). דרך ההפרדה של החוויות אנחנו יכולים להתביית על כל אחת מהן ולהכין את עצמנו למתקפה נגדית. בספרי "ציידת המחשבות" בפרק שתיים, אני מראה לדודו ולשאר הילדים איך מבצעים כביסת חוויות. אתם מוזמנים לקרוא את הפרק כדי להבין את התהליך לעומק.
קראתם את הפרק? מעולה! עכשיו אני אלמד גם אתכם איך לעשות כביסת חוויות:
משימה 08
חוזקות וחולשות
לכל אחד מאיתנו יש דברים שהוא חזק וחלש בהם. תחשבו על עצמכם – האם אתם, למשל, טובים במתמטיקה וגרועים בספורט? אולי אתם מצוינים בכדורגל אבל קשה לכם לדבר מול קהל? אולי אתם שחיינים גרועים אבל מלאי חוש הומור? וגם יכול מאוד להיות שאתם ילדים מקובלים עם הרבה חברים, אבל כשמישהו מעצבן אתכם לוקח לכם המון זמן להירגע.
כדי להתקדם בהרפתקה ולהיהפך לציידי מחשבות מקצועיים, תצטרכו להכיר את הצדדים החזקים אבל גם החלשים שלכם. במשימה הבאה תתבקשו לרשום שלוש חוזקות וחולשה אחת. כדאי להתייעץ עם השוליה שלכם שמכיר אתכם טוב, הוא או היא יוכלו לעזור לכם למצוא דברים שאולי אתם לא יודעים על עצמכם. יכול להיות שהם אפילו יגידו לכם דברים קצת מעצבנים, אבל אני מציעה לכם להקשיב להם טוב, כי הם כנראה יודעים על מה הם מדברים.
אחרי שדיברתם וחשבתם ביחד על חוזקות וחולשות, נשאר לכם רק דבר אחד לעשות – לחשוב על החוזקה של השוליה שלכם. החוזקה של השוליה צריכה להיות משהו שיכול לעזור לכם הציידים – למשל, יכול להיות שהשוליה שלכם יכולה לרוץ מהר, אבל זה כנראה לא משהו שיעזור לכם כשתצטרכו אותה. מצד שני, אם אותה שוליה יודעת לנחם, שהיא חכמה וכיף להתייעץ איתה, שיש לה משחקים מגניבים או שהיא תמיד נהנית להשתולל אתכם, זה כנראה משהו חשוב שאתם יכולים לכתוב ולהיזכר בו בעת צרה.
              
משימה 11
כביסת חוויות
לפני שאנחנו מתחילים בתרגול אמיתי, אני מציעה שתקראו את הערכים "כביסת חוויות" ו"מתקפה משולבת" בטורדנופדיה, ביחד עם הערכים של "מחשבה", "רגש" ו"תחושה". אחרי שתקראו, אתם תבינו הרבה יותר טוב מה זה בדיוק כביסת חוויות. אם לא עשיתם את זה עד עכשיו, אני ממש ממליצה שתקראו את הפרק השני של "ציידת המחשבות", בו אני פוגשת את דודו. יש שם תיאור מפורט של כביסת חוויות, שיכול מאוד לעזור לכם להבין איך זה נעשה.
בשביל לבצע כביסה תצטרכו את מסמך "היומן" שנמצא ב"מדריך הציידים" שלכם. אם לא עשיתם זאת עדיין, הדפיסו את היומן כעת, והניחו אותו מולכם, ביחד עם כלי כתיבה. שימו לב שהיומן מכיל מספר דפים, כך שיש לכם מקום לרשום בו המון תרגולים, ובהמשך תוכלו כמובן לעלעל בו כדי לחזור ולהיזכר בתרגולים קודמות, בטורדנים שניצחתם ובדברים שלמדתם על עצמכם.
בחלקו האמצעי של היומן יש לכם מקום לרשום טורדנים, רגשות ותחושות שלכם (וכמובן גם ממספרים אותם, כפי שנלמד בהמשך). זאת בעצם כביסת החוויות שלכם, אותה נלמד עוד מעט. חשוב מאוד לעשות כביסת חוויות לפני כל תרגול, כדי שתוכלו להפריד בין הטורדנים לשאר החוויות. מכיוון שטורדנים מגיעים ביחד עם תחושות ורגשות (דבר שנקרא "מתקפה משולבת"), לפני שמתחילים לצוד את הטורדן צריך להכיר את החברים שלו, ואת זה אנחנו עושים באמצעות הכביסה. לכן, במהלך הכביסה אתם מזהים עד שלושה טורדנים, רגשות ותחושות שהגיעו בזמן המצב הלא נעים (למשל, ובהמשך לטורדן הקודם – "היא חושבת שאני מפגר, 6", "השפלה, 8", "כעס, 5", "פרפורים בבטן, 3 ").
עכשיו כשאנחנו מכירים קצת את היומן, בואו נעבור לתרגול של כביסת חוויות:
עצמו את עיניכם ונשמו כמה נשימות עמוקות עד שתרגישו כי אתם רגועים ושלווים.
היזכרו במצב מהתקופה האחרונה בו הייתם תחת מתקפה משולבת (זאת אומרת – הותקפתם על ידי טורדן שהתלוו אליו רגשות ו/או תחושות גופניות).
נזכרתם? מצוין! עכשיו קחו את כלי הכתיבה ומלאו בזריזות את היומן – רשמו את התחושות, הרגשות והטורדנים שתקפו אתכם במשולב (שימו לב שישנה עמודה נוספת, הנקראת "מספור", אתם לא צריכים למלא אותה עכשיו, אני אסביר עליה במשימה הבאה).
שאלת שוליה: אתם יכולים להיעזר בשוליה שלכם בעת כביסת חוויות. כדי לעשות זאת, היזכרו במצב, ואמרו בקול את התחושות, הרגשות והטורדנים שתקפו אתכם. השוליה שלכם יכתוב את תשובותיכם ביומן כביסת החוויות שלכם.
סיימתם? ברכותיי! ביצעתם את כביסת החוויות הראשונה שלכם.
שמרו את היומן במקום קרוב (אני אוהבת לשמור אותו על שולחני במעבדת המחשבות, אבל אולי לכם יש מקום אחר שתעדיפו), והסתכלו עליו מדי פעם. בפעם הבאה שיגיע אותו הטורדן, נסו לראות אם אתם מזהים את שאר החוויות שתוקפות איתו.
זכרו – כביסת חוויות היא רק השלב הראשוני בציד מחשבות. לאחר שביצעתם אותה, מומלץ כמובן להמשיך בצייד – בדרכים שנלמד במשימות הבאות.
diving_02.png
כמו במשימה הקודמת של זיהוי טורדן, גם כביסת חוויות היא מיומנות נרכשת, ונדרשים מספר תרגולים עד שמגיעים לרמה מקצועית באמת. לכן אני מציעה שבשלושת הימים הקרובים תתרכזו במשימה הנוכחית.
 
בשלושת הימים הקרובים בצעו כביסת חוויות על אחת המתקפות המשולבות שעברתם בשבוע האחרון, כדי לתרגל את הזיהוי וההפרדה של חוויות שונות: טורדנים, רגשות ותחושות גופניות.
 
זכרו שכל כביסת חוויות קשורה תמיד למצב לא נעים בו הייתם – לכן כשאתם מבצעים את הכביסה, נסו לדמיין את המצב באופן מפורט, ואז יהיה לכם קל יותר לזהות את הרגשות, התחושות והטורדנים שהיו בו.
 
בהצלחה!
סיימתם שלושה ימים של תרגול בכביסת חוויות? אתם מוכנים לשלב הבא.
bottom of page